wtorek, 4 listopada 2008

Foundling Hospital


Wiek XVIII był epoką pełną kontrastów; onieśmielający przepych funkcjonował na równi z niewyobrażalną nędzą ; dekoracyjność ubioru szła w parze z brakiem elementarnej higieny; egalitarne hasła egzystowały obok arystokratyzmu , a rozum wciąż szedł kilka kroków za przesądem i zabobonem.
Nazwa Oświecenie jednak zobowiązuje. Istotnie, nie można pominąć faktu, iż to właśnie w tym stuleciu narodziły sie rewolucyjne idee dotyczące społeczeństwa. Zauważono potrzeby dziecka; przestano powoli kojarzyć wodę i świeże powietrze z chorobą; medycyna wyzwalała sie ze średniowiecznych metod i teorii; prawo stawało sie coraz bardziej humanitarne i być może po raz pierwszy w dziejach świata człowiek i jego natura stały się naprawdę najważniejsze.
Palącym problemem ówczesnych społeczeństw była bieda. Państwa , jakie znamy współcześnie nie istniały ; opieka społeczna , służba zdrowia, zorganizowana policja miały sie dopiero narodzić. Ubóstwo prowadziło do demoralizacji i przestępczości; szczególnie cierpiały dzieci, często zmuszone do wyniszczającej pracy, których losem, a tym bardziej edukacją nikt sie nie przejmował. Dobroczynność była domeną prywatnych sponsorów i Kościoła.
Londyn jako największe miasto nowożytnej Europy borykał się ze szczególnie intensywnym rozwojem zaułków nędzy. Problemem były dzieci, masowo porzucane na ulicach bądź oddawane na łaskę parafii. Jak podają statystyki śmiertelność wśród małych Londyńczyków przed 5 rokiem życia wynosiła ponad 74%.
Na fali popularności wszelkich inicjatyw charytatywnych , kapitan Thomas Coram ufundował w 1739 tzw. Foundling Hospital, czyli przytułek dla podrzutków. Miał on służyć edukacji i utrzymaniu porzuconych dzieci. Jego pierwsza siedziba mieściła się w Hatton Garden. Tożsamość rodziców i dziecka nie była ujawniana; często jednak rodzic zostawiał jakiś wyróżniający znak: medalik, szarfę, kawałek zapisanego papieru. Przyjętych wysyłano na wieś do mamek, gdzie pozostawały do ok. czwartego roku życia. Dziewczęta po ukończeniu 16 lat terminowały jako służące, dla chłopców praktyki zawodowe zaczynały sie dwa lata wcześniej.
We wrześniu 1742 rozpoczęto budowę nowego szpitala w okolicach Bloomsbury. Oddany do użytku w 1745 stał się jednym z najbardziej imponujących świadectw dobroczynności.

Brak komentarzy: